2014
About Lampo
Current Schedule
Lampo List
Past Events
Special Projects
Membership
Rene Hell (Jeff Witscher) / Three Legged Race (Robert Beatty) / Nate Wooley / Oren Ambarchi / Marcus Schmickler / Chris Madak / Anthony Pateras
2013
Steve Hauschildt / Eli Keszler / Mark Fell / Ben Vida / Tomomi Adachi and Takahiko Iimura / Jason Lescalleet / John Bischoff / Takehisa Kosugi / Valerio Tricoli / Hong Chulki and Choi Joonyong
2012
C. Spencer Yeh / Okkyung Lee and David Behrman / Keith Rowe / Brenna Murphy / Joseph Hammer / John Wiese / Matt Carlson / Damion Romero / Keith Fullerton Whitman / Thomas Ankersmit
2011
Greg Kelley / Leif Elggren / Roc Jiménez de Cisneros / Marcus Schmickler / Anthony Pateras / Florian Hecker / Botborg (Scott Sinclair and Joe Musgrove) / Jon Satrom
2010
LoVid (Kyle Lapidus and Tali Hinkis) / Joe Grimm / Synchronator (Gert-Jan Prins and Bas van Kookwijk) / Tristan Perich / Lionel Marchetti / Tomomi Adachi / Takeshi Murata and Robert Beatty
2009
Mark Beasley, Jon Cates, Jake Elliott, Alex Inglizian, Tamas Kemenczy, Nicholas O'Brien and Jon Satrom / C. Spencer Yeh and Michael Johnsen / Peter Rehberg and Marcus Schmickler / Hans W. Koch and Nicolas Collins / John Duncan / Ulrich Krieger / Rick Potts
2008
Phill Niblock / Damion Romero / Edwin van der Heide / Three‑Legged Race (Robert Beatty) / Thomas Ankersmit / Jean‑Philippe Gross / Oceans of Silver & Blood (Mark Wastell and Joachim Nordwall) / Jérôme Noetinger, Jean‑Luc Guionnet and Will Guthrie / Andrea Belfi / John Bischoff / Valerio Tricoli / Clare Cooper and Fred Lonberg‑Holm / Alessandro Bosetti
2007
Marcus Schmickler / Philip Jeck / Joseph Hammer / Yasunao Tone / Joe Colley and Jason Lescalleet / Leif Elggren with Kevin Drumm / C. Spencer Yeh
2006
Jessica Rylan / Mark Trayle and David Behrman / Florian Hecker / Skull Defekts (Henrik Rylander and Joachim Nordwall) / Aki Onda / Jean‑Luc Guionnet and David Chiesa with Michael Zerang / Kristoff K. Roll (Jean‑Christophe Camps and Carole Rieussec) / Greg Kelley / Kasper T. Toeplitz / Zbigniew Karkowski / TV Pow (Brent Gutzeit, Todd Carter and Michael Hartman)
2005
Alessandro Bosetti / Stephan Mathieu / Jessica Rylan / Keith Rowe / Thomas Lehn and Marcus Schmickler / Bohman Brothers (Adam and Jonathan Bohman) / Alexei Borisov / Malcolm Goldstein / Disinformation (Joe Banks) / CM von Hausswolff / Phill Niblock / Atau Tanaka
2004
Emi Maeda / Jim Baker / John Bischoff / Rafael Toral / Philip Jeck / Jean‑François Laporte / Jérôme Noetinger and Erik M. / Gert‑Jan Prins / Francisco López / Fe‑mail (Maja Ratkje and Hild Sofie Tafjord) / Joe Colley
2003
Oswald Berthold / Mathieu Werchowski / John Duncan / David Behrman with Fred Lonberg‑Holm / CM von Hausswolff / Zbigniew Karkowski / Illusion of Safety (Dan Burke) / Thomas Lehn / Artificial Memory Trace (Slavek Kwi) / Pita (Peter Rehberg) / Dror Feiler / Kevin Drumm
2002
Florian Hecker and Yasunao Tone / M. Behrens / Nicolas Collins / Eliane Radigue / Marcus Schmickler / Jérôme Noetinger and Lionel Marchetti / Alejandra Salinas and Aeron Bergman / Kapotte Muziek and Goem (Frans de Waard, Peter Duimelinks and Roel Meelkop) / Jazzkammer (Lasse Marhaug and John Hegre) and TV Pow (Brent Gutzeit, Todd Carter and Michael Hartman) / Kevin Drumm / Zbigniew Karkowski / Taku Sugimoto, Günter Müller and Kevin Drumm
2001
Carsten Nicolai / Kasper T. Toeplitz / Alan Licht with Bobby Conn, Sam Prekop, Archer Prewitt, Casey Rice, Rick Rizzo and Kiki Yablon / Phill Niblock with Thomas Buckner, Niki Mitchell, Fred Lonberg‑Holm and Michael Colligan / AMM (Eddie Prévost, Keith Rowe and John Tilbury) / Keith Rowe / Eddie Prévost with Ken Vandermark and Michael Zerang / Mirror (Andrew Chalk and Christoph Heemann) with Jim O'Rourke / CM von Hausswolff / Achim Wollscheid
2000
Lê Quan Ninh and Guillermo Gregorio / Dean Roberts and Glenn Kotche / Dean Roberts with Michael Zerang and Jim Baker / Maryanne Amacher / Francisco López / Michael Snow and Alan Licht / John Duncan / Phill Niblock with Fred Lonberg‑Holm, Jeb Bishop and Kevin Drumm / Takehisa Kosugi and Jim O'Rourke / Jason Kao Hwang and Fred Lonberg‑Holm
1999
Ryoji Ikeda, Kevin Drumm / Milford Graves / Martin Tétreault with Jim O'Rourke and Kevin Drumm / Paul Lovens with Michael Zerang and Jim Baker / Paul Lovens with Sebi Tramontana, Fred Lonberg‑Holm and Kent Kessler / Paul Lovens with Ken Vandermark and Fred Lonberg‑Holm
1998
Bobby Bradford with Fred Anderson, Harrison Bankhead and Chad Taylor
1997
LaDonna Smith and Davey Williams
© 2001-14 Lampo, Inc.